Registrovat se

Přihlásit se

Zapomenuté heslo

Zadejte svoji e-mailovou adresu, zašleme Vám odkaz pro obnovu hesla.

Zeptat se

Instalace operačního systému na Raspberry Pi

Instalace operačního systému na Raspberry Pi

Poslední aktualizace: 23. 5. 2017 @ 11:56

Raspberry Pi nemá v základu žádný operační systém. Ten patří až na přídavnou paměťovou kartu a jeho instalace a údržba je na Vás.

Výběr systému

Operačních systémů pro Raspberry Pi existuje celá řada a stále přibývají nové. S přechodem na architekturu ARMv8-A je navíc možné nainstalovat na Pi3 a Pi2 (od verze 1.2) prakticky každý operační systém s podporou ARM. Před instalací systému si ovšem musíte nejprve nějaký vybrat. Připravil jsem proto pro Vás jednoduchý seznam těch nejznámějších systémů a jejich použití. Stačí si odpovědět na otázku: Co chci s Raspberry Pi dělat?

Nákup před-instalované karty

Nejjednodušší způsob, jak získat kartu se systémem je nákup před-instalované karty. Můžete zvolit buď kartu s NOOBS, nebo kartu s klasickou instalací jednoho konkrétního systému. Před-instalované karty jsou také součástí výhodných sad a kompletů.

Klasická instalace systému

Pomocí NOOBS nainstalujete jen některé základní systémy. Pro instalaci těch ostatních, a také pro urychlení celého procesu, existuje klasická instalace. Ta spočívá ve stažení tzv. „obrazu“ se systémem, tj. souboru, který představuje virtuální disk s již nainstalovaným systémem, a přenosu tohoto obrazu na vhodnou SD kartu.

  1. Usedněte k počítači se čtečkou SD karet.
  2. Navštivte oficiální stránky vybraného operačního systému.
  3. Stáhněte si archiv, většinou ZIP, s obrazem systému pro Vaší verzi Raspberry Pi.
  4. Rozbalte stažený archiv.
  5. Navštivte stránku etcher.io a stáhněte a nainstalujte si nástroj Etcher (Linux/Windows/Mac).
  6. Spusťte Etcher a vyberte obraz systému rozbalený ve 3. kroku.
  7. Vložte SD kartu a vyberte příslušnou mechaniku, pokud ji Etcher nevybral už za Vás.
  8. Klikněte na Burn pro zahájení přenosu obrazu na kartu. Uvidíte ukazatel průběhu přenosu. Po dokončení bude zvolená mechanika automaticky odpojena, a Vy budete moci bez obav SD kartu vyjmout a začít používat ve svém Raspberry Pi.

Etcher


Odpovědět