Registrovat se

Přihlásit se

Zapomenuté heslo

Zadejte svoji e-mailovou adresu, zašleme Vám odkaz pro obnovu hesla.

Zeptat se

Jak poprvé spustit Raspberry Pi

Jak poprvé spustit Raspberry Pi

Před tím než budete moci své Raspberry Pi spustit, musíte k němu mít základní příslušenství: 1) napájecí zdroj a 2) paměťovou kartu s operačním systémem. Chcete-li s Pi pracovat lokálně, je navíc dobré připojit monitor nebo televizi a klávesnici s myší.

Příslušenství

MicroSD karta

Aktuální modely Raspberry Pi vyžadují kartu typu microSD. Doporučuje se minimálně velikost 8 GB a alespoň třída 4. Výběr a instalaci operačního systému ulehčí program NOOBS. Získát kartu s NOOBS není nijak složité, můžete si jí koupit, nebo vytvořit podle průvodce instalačním programem NOOBS.

Napájecí zdroj s microUSB koncovkou

Raspberry Pi se napájí 5V zdrojem s microUSB koncovkou. Výkon těchto zdrojů je dán jejich výstupním proudem. Platí, že čím vyšší výkon, tím více zařízení můžete k Pi připojit. Pozor, při nedostatečném napájení se může Pi začít chovat nestandardně!

Internet

Raspberry Pi můžete k Internetu připojit jak pomocí klasického ethernetového LAN kabelu, tak bezdrátově, pomocí vestavěné/externí Wi-Fi.

Displej

Jako displej poslouží každý HDMI monitor nebo i televize. S vhodnými kabely/redukcemi lze použít také DVI nebo VGA monitor. Alternativně Pi disponuje i kompozitním video výstupe, ukrytým ve čtyřpólovém audio jacku.

USB

Se čtyřmi porty USB 2.0 můžete k Pi připojit nejen USB klávesnici a myš, ale i další 2-3 zařízení. Díky vestavěnému Bluetooth 4.1 můžete dokonce připojit klávesnici, myš, nebo sluchátka, i bez obsazení USB.

Krabička

Pro ochranu Raspberry Pi před mechanickým poškozením a statickou elektřinou je rozumné umístit ho do nějaké krabičky. Jen pozor aby pasovala na Váš model Raspberry Pi a k přídavným modulům, které plánujete používat!

Zvuk

Primárním výstupem zvuku je digitální HDMI. Alternativně Pi disponuje i analogovým 3,5mm jacken. Maximální kvality zvuku však dosáhnete jedině s externí zvukovou kartou.

Rozšiřující moduly

Raspberry Pi lze díky GPIO sběrnici rozšířit prakticky o cokoliv. Stačí si vybrat ten nejvhodnější rozšiřující modul.

Zapojení a první start

  1. Vložte microSD kartu se systémem do slotu na Raspberry Pi. Pasuje jen jedním směrem. Raspberry Pi 2B, 1A+ a 1B+ používají „klik-klik“ mechanizmus, kdy karta po hlubším zacvaknutím sama vyskočí. Tento mechanismus se snadno zničí, nikdy kartu nevytahujte násilím! I z tohoto důvodu už Raspberry Pi Zero a Raspberry Pi 3B klikací mechanismus nepoužívají.
  2. Chcete-li, připojte svou USB klávesnici, myš a další USB příslušenství.
  3. Chcete-li, připojte monitor nebo televizi. Ujistěte se, že je monitor zapnutý a má navolený správný vstup (např. HDMI 1)
  4. Chcete-li, připojte Pi ethernetovým kabelem od lokální počítačové sítě.
  5. Raspberry Pi spustíte připojením napájecího microUSB zdroje.
  6. Pokud je Raspberry Pi spuštěno poprvé a používáte kartu s NOOBS, zvolte operační systém a projděte jeho instalací. Podrobný návod k tomuto kroku naleznete v průvodci instalačním programem NOOBS.
  7. Po instalaci systému a restartu bude Raspberry Pi připraveno k použití.

Vypnutí a zapnutí

Raspberry Pi v základu nemá klasický vypínač. Nenajdete na něm žádné tlačítko. Vypíná se ukončením systému a odpojením od zdroje. Pro nové spuštění pak stačí zdroj znovu připojit.

Odpovědět