Jak z Pi udělat snadno domácí cloud + Media centrum?

Dotaz

Mám doma Raspberry Pi 3. Primárně ho používám jako Mediacentrum připojené k televizi (OpenELEC).

Je možné tohle zachovat a zároveň mít do Pi zapojený powered USB hub s externím diskem, který by se používal jako cloud uložiště?

Díky 😉

otevřeno 0
Nezařazené loupy 5 měsíci 3 Odpovědi 707 zobrazení 1

Odpovědi ( 3 )

 1. V LibreELEC (KODI) se připojené disky sdílejí v síti automaticky, přes Sambu. My ale doporučujeme využít raději dvě Raspberry Pi, jedno jako KODI centrum a druhé jako NAS s disky a systémem OpenMediaVault.

 2. Tento komentář je upraven.

  Ona se jakakoli verze RaspberryPI moc nehodí (není moc efektivní) jako cloudové uložiště jak kvůli tomu, že má pouze 100Mbit síťovou kartu, tak kvůli USB 2.

  Pokud ale člověk nepotřebuje nějaký solidní výkon a je si jistý, že server nebude dělat více věcí najednou (například zapistovat na disk přes síť a zároveň přehrávat video) dá se to zkousnout. Měl jsem to takhle asi půl roku (Raspbian, Kodi, Plex, Samba, FTP), načež jsem RPi vyměnil za UP Board, který mi výkonnostně vyhovoval mnohem lépe a díky gigabitovému ethernetu a USB3 jsem si mohl udělat cloud s disky v RAIDu. Pi mám teď čistě na přehrávání médií.

  Dal bych si ale pozor na napájení toho disku. Občas se mi stávalo, že po odpojení z elektřiny mi Pi běžel dál – elektřina šla od hubu, ve kterém byl zapojený disk. Asi by bylo lepší koupit kvalitnější USB hub.

  • Dal bych si ale pozor na napájení toho disku. Občas se mi stávalo, že po odpojení z elektřiny mi Pi běžel dál – elektřina šla od hubu, ve kterém byl zapojený disk. Asi by bylo lepší koupit kvalitnější USB hub.

   To je obecne „problem“ samotneho rpi. Pokud je napajeny hub solidni, tak staci napajet raspberry timto hubem. Usetri se tak jedno napajeni. Kdyz sem potreboval pridat silnejsi napajeni pro ruzne moduly delal jsem to prave pres napajeny hub.

Odpovědět